На този ден: класиката между Джон Иснър и Никола Маю

24 юни е датата, на която през 2010 година най-накрая приключи маратонската среща между Джон Иснър и Никола Маю от първи кръг на Уимбълдън.

Срещата започна на 22 юни и продължи през следващите два състезателни дни, а общото времетраене бе 11 часа и 5 минути с победа на Иснър.

Той успя да направи пробив в сервиса на Маю чак в 138-ия гейм на петия сет. Така мачът, който се игра три дни и изглеждаше, че никога няма да завърши, приключи с невероятни рекорди по продължителност, асове и геймове и зашеметяващия резултат от 6-4, 3-6, 6-7 (7), 7-6 (3), 70-68.

В целия мач имаше само два пробива в първите два сета. Иснър имаше четири мачпойнта в петия сет, но Маю спаси всичките. При 33-32 Иснър пропусна два мачбола, а при 59-58 още един. Маю имаше два шанса за пробив при 50-50. Тези пет възможности за пробив бяха единствените в общо 138 гейма от петия сет, в които и двамата разчитаха само на сервисите си.

Великата битка между Иснър и Маю дори промени правилата в надпревара, разчитаща толкова много на своите традиции. Но това, което я превръща в част от историята, е фактът, че показа нагледно какво означава тенисът, а и спортът като цяло – борба до последен дъх.